BUTY MINIMALISTYCZNE

Wstęp

Era nowoczesnych butów do biegania początkowo zakładała opracowanie podeszew, które miały za zadanie zoptymalizować amortyzację podczas biegu. Na rynku pojawiły się buty do biegania z coraz grubszymi podeszwami i coraz bardziej sztywne, aby zmniejszyć nacisk na stopę, unikając pronacji w celu zapobiegania urazom. Jednak ich użycie nie zmniejszyło występowania kontuzji u biegacza, a zamiast tego spowodowało większe obciążenia niż przy użyciu tradycyjnych butów. Projekt butów sportowych stopniowo przyjmował bardziej minimalistyczny styl, dzięki ostatnim badaniom podkreślającym celowość biegania na boso.

  1. Prezentacja teoretyczna i opis techniki

a. Obszar zastosowania

Minimalistyczny but jest zwykle używany przez sportowców uprawiających bieganie. Jednak coraz więcej badań jest publikowanych na temat znaczenia noszenia minimalistycznych butów w życiu codziennym, aby stymulować krótkie mięśnie stopy.

b. Opis

Minimalistyczny but jest na ogół przeciwieństwem tak zwanego buta „maksymalistycznego”. Za buty minimalistyczne uważa się wszystkie buty do biegania, których masa, grubość podeszwy w miejscu kontaktu z podłożem, drop (różnica wysokości między palcami a piętą), sztywność i środki kontroli prono-supinacji stopy są zminimalizowane. Ogólnie rzecz biorąc, każdy but bez wysokiego obcasa z amortyzacją, sztywną podeszwą lub podparciem wewnętrznego łuku jest uważany za minimalistyczny but.

Czytaj więcej