Efekt tradycyjnego programu wzmacniania i programu treningu eksplozywnego na siłę, wysokość wyskoku i prędkość wśród amatorskich piłkarzy.

Brad Griffiths et Al.

Wstęp

Na wyniki w piłce nożnej wpływają zdolności tlenowe i beztlenowe. Konkretne czynności i sytuacje w grach, takie jak walka z przeciwnikiem, sprint, skakanie lub strzelanie, to beztlenowe wysiłki o wysokiej intensywności. Podczas treningu piłki nożnej 96% sprintów wykonywanych jest na dystansie poniżej 30 metrów, a 49% na dystansie poniżej 10 metrów. Budowanie mięśni jest zazwyczaj wykorzystywane do poprawy cech potencjalnie związanych z osiągami sportowymi, takimi jak siła, szybkość i eksplozywność. W programach wzmacniania można manipulować wieloma zmiennymi, takimi jak obciążenie, liczba powtórzeń, czas odpoczynku między seriami, czas wysiłku, rodzaj skurczu mięśni. Jedna zmienna jest często manipulowana jako część przygotowania fizycznego; którą jest czas powtarzania jako funkcja prędkości oczekiwanej i faktycznie uzyskanej podczas ruchu. Zasadniczo istnieją dwa modele programów wzmacniających, a mianowicie tzw. tradycyjny trening (TRAD) wykorzystujący raczej długie modele powtórzeń (kontrola) i trening eksplozywny (EXP), wykorzystujący maksymalne prędkości ruchu i krótsze czasy trwania serii. Te dwa rodzaje treningu mogą poprawić siłę, szybkość i eksplozywność piłkarzy, ale istnieją pewne kontrowersje związane z tym zagadnieniem.

Cel

Celem tego badania jest porównanie tradycyjnego treningu i treningu eksplozywnego w zespole amatorów piłki nożnej, w celu oceny zmian siły, wydajności skoków i prędkości.

Metody

Autorzy przeprowadzili randomizowane kontrolowane badanie z udziałem dwóch grup eksperymentalnych (TRAD i EXP). Ocenili wpływ 6 tygodni programów EXP lub TRAD na graczy, którzy mogą nie mieć doświadczenia w budowaniu mięśni. Oba programy były prowadzone w trakcie sezonu, podczas gdy uczestnicy wykonywali specyficzne treningi piłkarskie.

Uczestnicy : wszyscy byli amatorskimi piłkarzami w lidze regionalnej (7. dywizja z siedzibą w Southampton w Wielkiej Brytanii).

TRAD: n = 15, wiek = 21 ± 1 rok, rozmiar = 178,7 ± 1,3 cm, waga = 77,4 kg ± 1,7 kg

EXP: n = 15, wiek = 23 ± 1 rok, rozmiar = 175,3 ± 1,3 cm, waga = 76,1 kg ± 2,1 kg

Procedura: oceny przeprowadzono tydzień przed rozpoczęciem protokołu i tydzień po zakończeniu 6 tygodniowego protokołu. Ocenę przeprowadzono z 5 minutami regeneracji pomiędzy każdym testem.

– Siła mięśni była oceniana przez przysiad 1 RM

– Prędkość sprintu była oceniana na dystansie 10m

– Wysokość skoku oceniono za pomocą countermovement jump (CMJ).

Czytaj więcej