Kinesiotaping

Wstęp

Od trzydziestu lat proponowane są różne techniki aplikacji, struktura taśm, wskazania oraz nowe sposoby wykorzystania terapeutycznego. Ze względu na różne strategie, począwszy od pierwszych potrzeb terapeutycznych po intensywne działania marketingowe, stopniowo na rynku pojawiają się kolejne  nowe firmy produkujące taśmy.

W ten sposób powstają te, które są najbardziej popularne. Japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase, uczący się w Stanach Zjednoczonych, w latach 70 opracował nowe narzędzie terapeutyczne. Pomysł opierał się na koncepcji samoleczenia, podążając za głównymi zasadami medycyny chińskiej i praktyki naturopatów i chiropraktyków. Te taśmy, zwane Kinesiotaping’iem, swoją wyjątkowość zawdzięczają właściwościom mechanicznym bardzo zbliżonym do właściwości skóry.

1) Teoretyczna prezentacja i opis techniki

Obszary zastosowań

Kenso Kaze, którego wiedza opiera się o założenia  naturopatii i osteopatii, jako pierwszy pomyślał, że zewnętrzne wsparcie dla organizmu mogłoby zoptymalizować procesy samoregulacji. Rzeczywiście, ciało jest wyposażone we wszystkie naturalne mechanizmy prowadzące do odbudowy i przystosowania się. Pod warunkiem odpowiednich  warunków środowiskowych. W przypadku dysfunkcji, stanu zapalnego, środowisko naturalne zostaje zakłócone. Ta dezorganizacja jest wywoływana przez każdy wiele niepożądanych zjawisk (lokalne zatory, zaparcia, zaburzenia metaboliczne, dysfunkcje neurofizjologiczne, densyfikacje powięzi…). Kinesiotaping, w połączeniu z innymi specyficznymi metodami, będzie ukierunkowany na lokalną odbudowę tkanki, a także aktywację fizjologicznych procesów gojenia.

Opis

Wzdłużna elastyczność tkanki (longitudinal stretch) jest bardzo zbliżona do elastyczności skóry. Taśma posiada wstępny, 10% naciąg.  Zatem bezpośrednie aplikwanie (paper off) będzie miało wstępnie ustawione napięcie 10%. Właściwości elastyczne osłabiają się od piątego dnia po założeniu aplikacji ze względu na zmiany polimeryczne. W związku z tym, aplikacje powinny być wymieniane co 3 do 5 dni. Grubość opaski jest również zbliżona do grubości naskórka (0,5 do 3 mm w zależności od obszaru). Ponadto niska waga sprawia, że po kilku minutach od nałożenia aplikacji pacjenci nie odczuwają jej na skórze.

Czytaj więcej