Kinematyczna analiza sytuacji pressingu w uniwersyteckim futbolu kobiecym: nowy przegląd przyczyn urazów ACL.

Wstęp

Dobra znajomość mechanizmów urazowych jest konieczna do opracowania skutecznych strategii profilaktycznych. Analiza biomechaniki powodującej urazy i sytuacje ryzyka może dostarczyć bardzo potrzebnych informacji. Do tej pory, najdokładniejszy system do opisania tych sytuacji został przedstawiony przez Koga i wsp., którzy wykorzystali technikę „Model Based Image Matching (MBIM)”, która jest technologią do analizy 10 wysokiej jakości sekwencji nagrań wideo z momentu urazu ACL. W ich badaniu zaobserwowano szybkie zmiany w zgięciu kolana, koślawieniu i rotacji wewnętrznej w pierwszych 40 ms po fazie initial contact (IC). Ponadto, badania oparte na analizie trójwymiarowej (3D) dały podobne wyniki w piłce nożnej, koszykówce, piłce ręcznej i narciarstwie alpejskim. Jednak badania te nie obejmowały grup kontrolnych (to znaczy zawodników, którzy byli w sytuacji zagrożenia bez kontuzji). Ponadto Walden i in. zgłosili, że 85% urazów ACL w piłce nożnej wynikało z zaistnienia mechanizmu bezkontaktowego lub kontaktów pośrednich, a 77% miało miejsce w przypadku akcji w defensywie. Najbardziej powszechną sytuacją bez kontaktu wśród mężczyzn był moment pressingu, gdzie obrońca porusza się z dużą prędkością w kierunku przeciwnika, który ma piłkę. Podczas pressingu obrońca musi zazwyczaj nagle gwałtownie zwalniać i wykonywać nagłą zmianę kierunku, aby przeciąć trajektorię piłki. Celem tego badania było określenie kinematyki stawu kolanowego i biodrowego podczas pressingu w piłce nożnej kobiet, do identyfikacji modeli kinematycznych wysokiego ryzyko urazów ACL.

Materiał i metoda

Zostało zarejestrowanych pięć meczów pierwszej ligi japońskiej piłki nożnej kobiet (Kanto Ladies Football League). Podczas 5 meczów zidentyfikowano 66 sytuacji pressingu, ale tylko 33 odpowiadało kryteriom włączenia (dobrej jakości obrazy z kątem kamery jak najbardziej zbliżonym do płaszczyzny strzałkowej zawodniczki, dobra widoczność fazy initial contact i niezakłócony widok graczy).

Następnie przeprowadzono analizę wideo pozycji lądowania w momencie fazy initial contact (IC) z wykorzystaniem zdjęć w płaszczyźnie strzałkowej oraz w oparciu o pracę Sheehan i wsp. Ten ostatni wykazał, że odległość między rzutem środka masy (COM) na ziemię a punktem kontaktu stopy z podłożem (BOS) znormalizowanym przez długość kości udowej (COM_BOS) była wyższa u sportowców dotkniętych urazami ACL w porównaniu do grupy kontrolnej. Odkryli również, że prawie wszystkie urazy ACL miały miejsce, gdy tułów znajdował się bardziej z tyłu, a COM_BOS był większy niż 1,2.

Czytaj więcej