Julien Monteillet (Fizjoterapeuta zespołu FC Nantes) po szkoleniu BodyMechanicsCoaching

Julien MONTEILLET, 35 lat

„Zdałem sobie sprawę z tego, jak ważne jest nadanie znaczenia wszystkiego, co robimy”
– Licencjat STAPS (AWF)  2004 rok
– Fizjoterapeuta 2008
– Osteopata 2014
– Terapia Tecar 2013
– Fizjoterapia Sportowa Kinesport Nantes 2014-2016
– Izokinetyka Clairefontaine 2016
– Body Mechanics Coaching 2018

– FFSA Krajowy Fizjoterapeuta 2013-2015
– Fizjoterapeuta  Stade Poitevin Volley 2014 (liga A)
– Fizjoterapeuta w centrum szkoleniowym FC NANTES 2015-2016
– Fizjoterapeuta profesjonalnej drużyny FC NANTES 2016 do dziś

Julien uczestniczył w kursie Body Mechanics Coaching w Kinesport, wyjaśnia nam, dlaczego zdecydował się na to szkolenie, z jakimi ograniczeniami mógł spotkać w praktyce, oraz jak to szkolenie poszerzyło jego wiedzę.
KARIERA
Pasjonat sportu, po uzyskaniu dyplomu STAPS (AWF), podjął studia fizjoterapii celem pracy w środowisku sportowym i / lub w ramach pro sportowej organizacji.
Po uzyskaniu dyplomu fizjoterapeuty kontynuuje swój rozwój co skutkuje uzyskaniem dyplomu z zakresu osteopatii, któremu poświęca dużo czasu. Rozwijając swoje umiejętności w zakresie terapii manualnej postanowiłem kontynuować szkolenie Fizjoterapia Sportowa Kinesport w Nantes, podczas którego doskonali swoje umiejętności związane z biomechaniką zawodnika na boisku, poruszaniem zagadnień zarówno diagnostycznych, jak i technicznych, oraz moją praktyczną i teoretyczną wiedzą związaną z traumatologią sportową.
Równoległe pracując w FC NANTES napotyka na problemy sportu zawodowego na najwyższym poziomie (badania, testowanie, analiza biomechaniczna, zapobieganie urazom …) w związku z tym postanawia w 2018 roku ukończyć szkolenie Body Mechanics Coaching.

ZALETY SZKOLENIA
To szkolenie jest dla mnie pomocne przy tworzeniu bilansów na początku sezonu.
Jest to interesujące narzędzie w naszym podejściu do zapobiegania i indywidualizacji pracy z każdym graczem. Pozwala na szybkie i efektywne analizowanie każdego gracza na poziomie statycznym, dynamicznym i funkcjonalnym. Aby szybko dotrzeć do deficytów tonicznych i kompensacji (tułów, miednica, biodra, kolana, kostki)
Protokół przesiewowy jest szybki i łatwy do skonfigurowania, mniej niż 10 minut na gracza, więc nie przeszkadza to graczom ani personelowi technicznemu w zakresie dostępności graczy.
Te narzędzia analizy funkcjonalnej są dodawane do raportów analitycznych maszyn izokinetycznych i pozwalają nam narysować pełny obraz każdego gracza.
Na poziomie osobistym nauczyłem się być bardziej metodyczny w swoim sposobie obserwacji. Nauczyłem się również tworzyć spójne powiązania między tym, co obserwowałem, a tym, co mogłem zaoferować jako technikę rehabilitacji. Rozszerzyłem także zakres ćwiczeń. Szczególnie zdawałem sobie sprawę z tego, jak ważne jest nadanie sensu wszystkiemu, co proponujemy, znaczenie instrukcji przy wykonywaniu ćwiczenia (skupienie wewnętrzne vs. zewnętrzne) i do sytuacji funkcjonalnych.

WYMIERNE EFEKTY
Wraz z pojawieniem się w tym roku nowego personelu technicznego, okazało się, że personel medyczny zaproponował i zaprezentował ten nowy sposób analizowania funkcjonalności graczy w okresie przedsezonowym.
Zaufanie do nowej „rehabilitacji” pozwoliło nam zintegrować niektóre narzędzia z mechaniki ciała z szeregiem testów nowego personelu technicznego.
Po analizie wideo i obserwacjach, wspólnie z fizjoterapeutami, sporządziliśmy zwięzły obraz każdego gracza, zwracając uwagę na jego słabości i ryzyko patologii, z którymi należy pracować.
Wszystkie te dane pozwalają nam w każdym tygodniu pracy połączenie rehabilitacji z ćwiczeniami profilaktycznymi dostosowanymi do indywidualnej „słabości” każdego gracza. Te działania są często umieszczane na początku lub na końcu szkolenia i najczęściej są wykonywane w małych grupach.
Te analizy przeprowadzane na początku sezonu pozwalają nam również kierować naszym sztabem podczas reedukacji gracza po urazie.

OGRANICZENIA
Aby uzyskać wsparcie naszych graczy, ważne było, aby w pełni zintegrować te ćwiczenia profilaktyczne z sesją treningową. Nie jest konieczne, aby gracz (lub personel techniczny) miał wrażenie, że daje mu dodatkowe obciążenie pracą, co nie zawsze jest proste, gdy nie należy się do personelu technicznego, ale do personelu medycznego. Dlatego przez większość czasu wykonujemy te zajęcie profilaktyczne obok boiska i równolegle z sesjami treningowymi, zawsze pod przykrywką rehabilitacji. W niektórych klubach i zależnie od sztabów granice pracy każdego z nich zależą od jego funkcji. Granica między zadaniami trenera przygotowania fizycznego a fizjoterapeuty jest bardzo niejasna, często się nakłada. W protokole badań mechanicznych ciała, analizy na boisku ze zmianą kierunku były dla nas trudne do wdrożenia, ponieważ wymagają one bardziej technicznej pracy. Dlatego też zadowoliliśmy się analizami przeprowadzonymi na Sali na podstawie 3 prostych testów (squat, lądowanie i hop test).

Dziękuję Julien za tę rozmowę!