Wywiad z dr José Mª Villalón Alonso, szefem sztabu medycznego Atlético de Madrid*

1. Jest Pan szefem sztabu medycznego w klubie Atletico de Madrid, jaki odsetek urazów wśród piłkarzy to urazy mięśniowe ?

Uszkodzenia mięśniowe to chyba największy problem z jakim mamy do czynienia. W większości przypadków chodzi o obrażenia nóg. Myślę, że jeden na trzy uszkodzenia jest związany właśnie z uszkodzeniami mięśni.

2.Jak wygląda praca w klubie w Atlético de Madrid?

Zespół medyczny klubu Atlético de Madrid składa się z wielu specjalistów współpracujących ze sobą.

Poza lekarzami medycyny sportowej, rehabilitantantami, mamy także dietetyków, podologów, psychologów. Trenujący sportowcy potrzebują kompleksowej opieki – nie ma w tym nic zaskakującego, niemniej jednak jest to bardzo ważne.

Zespół rehabilitantów składa się z 5 fizjoterapeutów, którzy zajmują się terapią manualną, krioterapią, kinesiotapingiem, i innymi terapiami, dzięki którym możliwa jest profilaktyka wszelkiego rodzaju urazów, dokonywanie dokładnych diagnoz i tworzenie dla każdego urazu programu return-to -play.

3.Dlaczego zdecydował się Pan współpracować z Kinesport?

Miałam okazję kilka razy współpracować z Arnaud Bruchard (Dyrektorem Kinesport) i bardzo dobrze się rozumieliśmy. Mamy wspólną wizję fizjoterapii.

Dało mi to też możliwość pracy z szerszym gronem fizjoterapeutów zainteresowanych światem sportu, w jego centrum szkoleniowym.

Poza tym bardzo spodobał mi się pomysł bym mógł podzielić się moją wiedzą i moimi doświadczeniami w innych krajach. Jest to ogromna publika – jest wielu fizjoterapeutów zainteresowanych sportem. Byłem również ciekawy konfrontacji z taką publiką.

4. Jaka jest rola fizjoterapeuty w drużynie piłkarskiej?

Fizjoterapeuta towarzyszy graczowi każdego dnia. Jego rola jest bardzo ważna. Fizjoterapeuta musi pozostać z graczem podczas treningu i ćwiczeń. W przypadku urazu musi szybko postawić prawidłową diagnozę, by zaproponować odpowiednią terapię. Musi znaleźć wspólny mianownik, tak, by sportowiec mógł jak najszybciej powrócić do formy, a także, by zapewnić mu całkowite wyleczenie. Najważniejsze jest, aby uniknąć nawrotu urazów.

5. Jaką radę dałby Pan fizjoterapeutom, którzy chcieliby robić karierę w świecie sportu?

Myślę, że to dobra specjalizacja dla fizjoterapeutów. Moja rada byłaby taka, by zawsze byli ostrożni i uważni na potencjalne urazy/obrażenia, z którymi może się spotkać gracz. Nie ma małych ani dużych urazów. Wszystko jest ważne, trzeba być czujnym i podejmować stale wszystkie środki ostrożności. Jest to dobry sposób na uniknięcie powtórzenia się kontuzji, która mogłaby być groźna dla gracza.

6. Jakie jest Pana najlepsze wspomnienie w Atlético de Madrid?

Nie mam jednego….ale wiele dobrych wspomnień w klubie Atlético de Madrid, ale odpowiadając na to pytanie trudno nie wspomnieć o ostatnim, czyli o Pucharze Europy! Atmosfera, entuzjazm graczy jest czymś czego nie da się opisać słowami. Trzeba to przeżyć! Emocje są ogromne!

 

*wywiad przeprowadzony 25 maja 2018r. w Warszawie podczas szkolenia: „Uszkodzenia mięśniowe u piłkarzy.

 

Warszawa, 24.07.2018, Uszkodzenia mięśniowe u piłkarzy.